Раните фази на опоравување од зависноста од коцкање – Приказна за Марк
Пост за блог за гости од Марк. Би сакале да му се заблагодариме на Марк за контакт и понуда да ја сподели својата приказна. Оригиналната објава може да се најде на блогот на Марк: https://marksrecovery.blogspot.com/ ** Ве молиме имајте во предвид дека […]

Пост за блог за гости од Марк. Би сакале да му се заблагодариме на Марк за контакт и понуда да ја сподели својата приказна. Оригиналната објава може да се најде на блогот на Марк: https://marksrecovery.blogspot.com/ ** Ве молиме имајте во предвид дека GamStop, кој Марк го споменува во овој пост, е достапен само за жителите на Велика Британија. GamStop е мулти-операторна шема за самоисклучување - тип на систем кој е многу потребен во Ирска и кој треба да биде приоритет на предложениот орган за регулација на коцкање, кога ќе се воспостави ** „Моето име е Марк и јас сум Мојот последен облог беше 2 април 2019 година. Денот на 2 април беше огромна пресвртница во мојот живот, тоа беше денот кога конечно и признав на мојата долгогодишна девојка, која е мајка на моите две деца, и на мојата родители дека сум компулсивен коцкар и ми требаше помош. Викендот пред тоа беше кога конечно си реков дека имам доволно, се обложував 14 години и ме победи толку многу што бев неред психички и финансиски. Иако тоа никој не го знаеше затоа што бев експерт за тоа што го кријам. Почнав да се коцкам скоро секој во Велика Британија или Ирска, Гранд Национал. Еден ден во годината каде се чини дека секој маж, жена и дете се обложува на Најголемата трка со коњи во светот. Тоа и оние славни празници поминати во Порт брзаат играјќи ги 2p машините. Ниту за една секунда не ги обвинувам тие искуства за мојот проблем со коцкањето, тие се само моите први спомени од коцкањето. Откако наполнив 18 години, отворив сметка со Blue Sq и тоа го започна моето онлајн спортско коцкање. Петочните вечери беа поминати во обложувалници на Вулверхемптон на сите временски тркачки коњи и холандските и француските 2-ри дивизии. Секаква безопасна забава, контролирано коцкање, мали влогови. Јас сè уште работев со скратено работно време во оваа фаза, го напуштив училиштето тоа лето и коцкањето не ми беше на пат. Откако ја добив работата со полно работно време, сепак сето тоа се смени. Првиот пат кога можев да ставам прст кога ќе се смени коцкањето беше првиот ден од фудбалската сезона 2008/2009. Работев со полно работно време околу 3 години и моето коцкање сè уште беше под контрола. Се коцкав, но не ми предизвикуваше проблеми. Тој петок влегов во „Пади Пауер“ и решив наместо да ставам многу глупави обложувалници за фудбал за 1 или 2 фунти, би избрал три тима за сезоната и би направил троблес од 20 фунти секоја недела. Шефилд Јунајтед, Лестер Сити и Лидс Јунајтед беа изборите. Се разбира, првиот викенд слета (мислам единствениот пат кога слета цела сезона) и моето обложување се смени од тој момент. Јас навистина не можам да се сетам на коефициентот, но сигурно имав подигнато над 100 фунти од тој удел од 20 фунти и после тоа вложување од 1 или 2 фунти едноставно не беше привлечно. Која беше поентата во тоа кога можев да вложам 20 фунти и да освојам повеќе. Од тој момент, моето коцкање започна да излегува од контрола со текот на времето. Потоа дојдоа заемите, кредитните картички, кредитите за исплата. Знаев рано дека имам проблем. Јас со години се исклучував од места, но никогаш не сакав да се откажам. Се задолжував, но можев да продолжам со мојот животен стил додека живеев дома. Се сеќавам дека еден ден одев на проверено место каде што можев да напишам чек за 100 фунти, датум на мојот следен ден на исплата, и таму ќе ми дадат 90 фунти. Направив две проверки за излегување тој викенд (и неколку обложувалници на фестивалот Аинтри) тргнав директно кон букмејкерите и имав 180 фунти на Денман за да го освојам Аинтри Боул со пари. Тој го претрпе првиот пад во кариерата. Назад Отидов на местото за провери на чек за уште 90 фунти. Се иселив и влегов во куќата на моите пријатели една година и коцкањето продолжи, иако имав помалку пари за коцкање. Мојот кредитен рејтинг беше тежок, но бев млад и навистина не ми беше грижа. Тогаш ја запознав мојата сегашна девојка во февруари и се преселивме заедно тој септември. Коцкањето продолжи и се влошуваше. Направив паметен потег за да добијам втора работа за да го надополнам моето коцкање ... ... на патека за сивила. Nightе заработував околу 20 фунти за една ноќ, но коцкав 60 или 80 фунти. Лудило. Првото дете го имавме во април 2012 година и не помина многу време откако таа откри дека ќе коцкам со парите што сме ги заштедиле. Не беа многу пари, но таа беше мочана (со право). Успеав да го кажам својот излез од тоа и тоа беше кога станав навистина добар во криењето на работите. Таа ја презеде контролата над парите за изнајмување и сите пари за нашиот син, за да не се загрози никогаш, за среќа. Ја имавме нашата ќерка во 2016 година, но коцкањето сепак продолжи. Wouldе поминев низ фази каде што ќе застанев со месеци наназад, една година во еден момент, но секогаш се враќав на тоа мислејќи дека имам контрола, но никогаш не бев. Кога коцкав, депонирав 10 фунти, изгубив, депонирав уште 10 фунти, изгубив, исплакнете и повторувајте сè додека не ги снема сите пари. Ако победив, тоа само значеше дека можам да се коцкам подолго. Никогаш не станувало збор за пари. Мислев дека е, но навистина парите беа гориво што може да ме задржи да коцкам подолго. Повеќето месеци бев скинтам неколку дена по денот на исплатата и не можев да се коцкам до следниот ден на исплата. На крајот на 2016 година добив пречекор од 2 илјади фунти и сето тоа го прокоцкав на фудбалот низ целиот свет. Се разбуди и започна да коцка во Азија, се пресели низ целиот свет на Блискиот исток, Африка, Европа и потоа заспа залог на јужноамериканскиот фудбал. Беше надвор од контрола. Обложување за египетски фудбал на Божиќ, особено мало осветлување. Влегувајќи во 2018 година бев на „добро место“ со коцкање, или така мислев. Бев со натпревар со обложувалници што беше начин за заработка преку понуди на обложувалници. Работеше добро неколку месеци, но сето тоа се расфрли во летото 2018. Совпаѓаните обложувалници ме запознаа со нештата на казиното и изгубив 3,5 илјади фунти на рулет. Јас нема да навлегувам во деталите за тоа како имав таков вид пари, да кажам дека не сум сторил и најдов начин да депонирам преку директна дебита и секако сите тие се одбија. За среќа, Педи Пауер ме награди со тоа што ме направи ВИП клиент после тоа. Затоа, бркав голем стил и добивав бесплатни бонуси од 50 фунти секоја недела од нив, но никогаш не можев да добијам доволно пари за да запрам, бидејќи никогаш немаше да биде доволно. Нивните понуди за враќање на парите ако победи коњ X се нормално 10 max максимум за враќање, јас добивав 100 max максимум наплата. На крајот останав без начини да добијам пари и кога почнав да се обложувам помалку со Педи Пауер, тие ми го одзедоа статусот ВИП. Освоив 1000 фунти на обложување во НФЛ и изгубив многу на рулетот следната недела. Уште едно слабо осветлување.2019 година можев да се чувствувам како се борам. Мојот живот беше потрошен со коцкање или работење како да добијам пари за да се коцкам, а потоа како ќе им го враќам на луѓето она што им го должам. Бев на лошо место, бев лоша личност, лажлива, лута, пргава, но сепак никој не ја знаеше вистината. Потоа дојде викендот пред 2 април. Само што ми платија и депонирав пари на мојата сметка Bet365 и успеав да го избалансирам моето салдо до 910 фунти во петокот на 29-ти март. Треба да кажам до оваа фаза целосно се коцкав на тенис. Не победник во мечот, тоа траеше премногу долго, генерално поставено победник или победник во следниот натпревар, бидејќи тоа беше побрзо. Сега овој 910 фунти би расчистил некои од моите итни долгови за да ми дозволам да продолжам со коцкање. Сè што требаше да направам беше да се повлечам, и одев ... once еднаш, стигнав до убава сума од 1000 фунти. Како што претпоставувате, изгубив многу. 300-400 фунти на Беноа Паир беше еден од најлошите хитови, но јас коцкав како луд човек. Така се обложував кога имав добивки, влоговите излегоа од контрола. Додека ја напуштав работата во петокот во 18 часот, целокупната 910 фунти ги немаше. Обложував на АТП, Челинџер, ИТФ, секој тенис што го имав јас се обложував на тоа. Назад на денот, се сеќавам дека типував на тениски натпревар каде што имаа една топка. Сепак приказна што ми носи насмевка ако сум искрен. Тој петок навечер депонирав сè што ми беше оставено и успеав да освојам добар дел од парите, но сепак не беа доволни. Сè уште не беше тоа што го имав порано. Така, целиот викенд помина така, горе-долу, горе-долу. Отидов на семејна вечера и седев да се обложувам на мојот телефон цела ноќ. Така е мојот живот последните неколку години, јас сум присутен на собири или вечери, но мојот ум е длабоко во мојот телефон коцкајќи далеку не давајќи мука за никого. На крајот парите се потрошија тој викенд. Бев неред. Јас всушност можев да направам да работи финансиски и да го добијам месецот, но ментално ме немаше. Можев да кажам дека мојот мозок ме стави во носеви и единствениот начин на кој сето ова заврши беше во катастрофа. Можеби не овој месец, или оваа година, но бев однесен кон дното на карпа. Седнав во понеделникот и напишав сè што должев, кому му го должев, буџет кој ќе се одвива напред. Беше доволно мрачно читање, 18 илјади фунти во дупката. Парите не беа проблем, туку тоа како ме правеа да се чувствувам, времето што го губев. Открив кога и каде ми беше најблискиот состанок на ГА и го запишав и тоа. Така, најдов комплет топки и во вторникот и реков на мојата девојка. Мојот став беше дека животот не може да биде полош за мене отколку што е моментално. Бев неред, плачев, искрено очекував да ми каже да излезам и немаше да ја обвинувам, но беше неверојатна. Беше лута очигледно, но беше толку поддршка. Потоа им се јавив на моите родители и им реков. Тие беа разочарани, збунети, но и навистина ги поддржуваа. Следниот ден им реков на моите најблиски пријатели кои повторно сите навистина ми даваа поддршка. Им должам малку пари и тие беа одлични во врска со поставувањето план за плаќање за да го вратат тоа. Се регистрирав за GAMStop и се исклучував на Интернет 5 години, што ми ја одзеде авенијата за коцкање преку Интернет. Од витално значење чекор ако на Интернет е вашиот порок. Потоа отидов на мојот прв состанок на ГА во среда, 3 април. Времето не ми одговара за тоа, понеделник во 21 часот е мојот состанок, но почувствував дека треба да дојдам до еден побрзо. Не знам што очекував да биде ГА, но тоа е една од најневеројатните групи што некогаш сум ги пронашла. Тоа е депонија за сите мои срања и е место каде што можам да слушам туѓи приказни. Без да звучи сексистички, тоа е нешто што многу мажи би можеле да го сторат надвор од зависноста, место за разговор за животот и за тоа како се чувствуваат. Јас земам 50 милји повратна посета секој понеделник за да стигнам таму. Кога коцкав, ако требаше да минам 50 милји за да добијам интернет за да се коцкам, може да ми гарантирате дека патував секој ден. Кога ќе заминам од состанок, зујам, од сите точни причини. Јас сум доживотна личност кога станува збор за ГА сега и добро сум со тоа. Јас сум чист веќе 10 недели и немав нагони за коцкање. Мојот живот е неверојатен, секогаш беше, но бев премногу завиткан во својата зависност за да забележам. Имам неверојатна девојка и две неверојатни деца заедно со моите родители кои се апсолутно фантастични. Моите пријатели се друга мрежа за поддршка без која не можев сега. Јас сум исто така член на проблемот коцкање под на Reddit и тие водат неделен состанок преку Skype секоја среда, кој станува дел од мојата неделна рутина (тие исто така додаваат дополнителен еден во вторник). Обнова сега е мојот фокус заедно со мојата фамилија. Долгот може да се управува, запирањето на коцкањето е еден по еден, но главниот фокус на моето закрепнување ќе биде да ги поправам дефектите на мојот карактер, да им помагам на другите, да бидам отворен и искрен кон луѓето и да не бидам себичен шупак. Немам проблеми со индустријата за коцкање или луѓе кои се коцкаат, само знам дека не сум во можност да коцкам бидејќи завршува со катастрофа. Чувствувам дека треба да има повеќе дискусии околу проблемот со коцкањето и индустријата треба да вложува повеќе пари за да им помогне на проблематичните коцкари и да помогне во идентификувањето на проблематичните коцкари. Сепак, тоа е фина линија, бидејќи знам дека ако некој букмејк ми кажеше дека имаат проблем и нема да прифатат облог дека бев лут и отидов некаде на друго место. Треба да бидете подготвени за закрепнување за целосно да го прифатите. Никогаш не бев до 2 април. За луѓето во закрепнување треба да бидеме подготвени да им помогнеме на оние што ќе дојдат до сцената каде што се подготвени за закрепнување. Ние сме тие на кои ќе се потпрат овие луѓе како што сме поминале низ тоа, може да кажете кога разговарате со некој што немал зависност од коцкање, кој едноставно не го разбира. Во текот на следните години мислам дека ќе има значителен пораст кај луѓето кои бараат помош за проблемот со коцкањето. Засега, сепак, за мене, мојот следен облог нема да биде за парите што ќе ги изгубам, ќе ги изгубам мојата девојка и децата и тоа не е облог што вреди да се направи “.
777ww คาสิโน wm คาสิโน คาสิโน ปอยเปต คาสิโน ออนไลน์ ได้เงินจริง สมัคร คาสิโน

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *